„Az őzike a zöld mezőn legelgetett. Zizzent a bozót a közelben. Az őz odanézett, mi az a zaj: valami izeg-mozog a bozótban. Géza ült ott, fényképezőgéppel a kezében. A hiú őz azonnal mozdulatlan pózba vágta magát.”
Március 6-a 2004 óta a Logopédia Európai Napja.A fenti idézet a magyar logopédia egyik legnagyobb tanáregyénisége, Montágh Imre játékos gyakorlatokat tartalmazó kötetéből származik – a könyv címe „Mondd ki szépen!”.
Mondd ki szépen! A logopédia görög szó, azt jelenti: ’beszédnevelés’. A logopédia a gyógypedagógia egyik ága, magába foglalja a beszéd-, hang- és nyelvi zavarok kutatását, tanulmányozását, foglalkozik azok megelőzésével és kezelésével. Ebben volt nagyszerű Montágh Imre: tanított, könyveket írt, rádió- és televízióműsorok felvételei őrzik a szakember emlékét. Felismerte a verbális és nonverbális kommunikáció összehangoltságának jelentőségét: állította, hogy a közlésben az egész ember jelen van, őszinteségre, közvetlenségre, egyszerű fogalmazásra, a közhelyek mellőzésére tanította hallgatóságát, tette mindezt hitelesen és empatikusan. Az 51. születésnapja után nem sokkal, fatális autóbalesetben elhunyt Montágh Imre (1935–1986) a Fiumei úti sírkertben nyugszik.